Menü Kapat

Termometre Nedir Nerelerde Kullanılır

Termometre nedir nerelerde kullanılır sorusu için hazırladığımız detaylı bilgilendirici makalemiz ile, soru işaretlerine son veriyoruz.

 Termometre nedir?

Termometre Nedir
Termometre Nedir

Termometre sıcaklık ölçer bir maddenin sıcaklığına ölçmeye yarayan ölçüm cihazlarıdır. Sıcaklık ölçü birimlerinden en çok kullanılanları (°C) Santigrat, (°F)Fahrenhayt ve (K)Kelvin’dir. Günlük hayatta en çok kullanılanlar, civalı ve santigrat derece cinsinden gösterim sağlayan digital termometrelerdir. Termometrelerin genel çalışma prensibi esnek maddelerin özellikle sıvıların ısı geçişi karşısında genleşmeleridir. Sıcaklıkları birbirinden farklı iki cisim birbirine temas ettiğinde sıcaklıkları aynı oluncaya kadar ısı alışverişi yaparlar. Termometrenin içindeki madde ölçmek istediğimiz maddeye temas ettiğinde o madde daha sıcaksa ondan enerji alarak genleşecek, madde daha soğuksa kendisi enerji kaybederek büzülecektir.

Bu değişimi gözlemleyerek ölçüm yapmak istediğimiz maddenin kaç derece olduğunu belirlemiş oluruz. Bu derecelerden yüksek sıcaklıklarda pirometre denilen kızıl ötesi termometreler kullanılır. Bu termometreler sıcaklığı maddeye direkt temas etmeden sadece ışıma yoluyla hesaplarlar.

Temassız sıcaklık ölçümlerinde ise ınfrared termometre teknolojisi kullanılmaktadır istenilen nesnenin sıcaklığı temassız bir şekilde ölçülebilir.-50 ile 1800 °C modele bağlı olaraktan nesne sıcaklığı ölçülebilir. Ayrıca ınfrared termometreler’den bazı modellere k tipi sıcaklık tel thermokupl ve ölçüm probu’da takılabilmektedir yani hem ınfrared olarak temassız bir şekilde nesne sıcaklığı ölçebiliriz ayrıca bir digital termomere gibi ölçüm yapılacak nesneye temaslı şekilde’de ölçüm alabiliriz.

Termometre nerelerde kullanılır?

Termometre Nerelerde Kullanılır
Termometre Nerelerde Kullanılır

Termometre birçok farklı sektorde kullanılır.Bunlar endüstriyel ölçümler olabilir sağlık sektoru insan vücüt sıcaklığı olabilir.Depolama alanları,nesne sıcaklığı,ortam ve iklim şartlarının kontrolu,üretim malzemelerinin sıcaklığının kontrolu gibi birçok farklı proseslerde kullanılabilir.

Termometreler hangi sektörde daha çok kullanılır

Gıda üretimi,lojistik, depolama,süpermarketler, soğuk zincir,ilaç Endüstrisi,hastaneler,eczaneler,lojistik,üretim ve sanayi,araştırma ve geliştirme,müzeler ve arşivler

Termometre fiyatları hangi koşullarda değişir?

Termometre fiyatları cihazın bağlanabilen kanal sayısına göre veya ölçüm kayıt özelliği olup olmamasına göre değişir. Termometre fiyatı etkileyen en önemli konu kullanılacak olan ölçüm probudur.250 dereceye kadar olan sıcaklık ölçümlerinde prob fiyatları daha uygundur. Ama 1000 derece ve üstü sıcaklıklarda prob fiyatları yükselmektedir.

Özelliklede 1000 derecenin üstünde çünkü üretilen probun dış izalasyon malzemesi ve iç yapısı değişmektedir bu sebeple ölçüm probunun fiyatı artmaktadır. Yada en düşük alt sıcaklık değerlerinde fiyatlar değişmektedir -200 gibi sıcaklık ölçümleri yapılmak istenildiğinde probun fiyatı artmaktadır.

Infrared termometreler’de ise sıcaklık ölçüm aralığına ve ölçüm mesafe oranı yani distance/spot oranına cihaz fiyatları değişmektedir.

Termometre satın almadan önce nelere dikkat etmeliyiz

Termometre almadan önce dikkat etmemiz gereken konular cihazın ölçüm probu’nun kullanmak istediğimiz prosese uygun olup olmadığına bakılmalıdır.Ölçüm yapılmak istenilen sıcaklığa uygun ölçüm aralığına sahip bir ölçüm probu satın alınmalıdır. Infrared termometre satın alıyorsak ise bu sefer yine ölçüm yapılacak malzemenin sıcaklık aralığına ve mesafe yani distance/spot oranına bakmalıyız.

Termometre nedir nerelerde kullanılır sorusuna hitaben hazırladığımız bilgilendirici makaleyi okudunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir