Menü Kapat

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Çeşitleri ve Modelleri

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Çeşitleri ve Modelleri hakkında hazırladığımız blog yazımızda satın alma öncesi ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre
Isı Sıcaklık Ölçer Termometre

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Çeşitleri yanı sıra sıcaklık ölçer cihazlarımızın bir takım özellikleri ile birlikte kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere termometre çeşitlerinin kullanıldığı bölge itibari ile gösterdiği özelliklerinin değişmesi ile fiyatlarının da cihaz teknolojisinin üst düzey bir sistemle üretilmesi veya daha eski cihazların piyasada olması  sonucu değişkenlik göstermektedir.

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Çeşitleri fiyatları ürün özelliklerinin yanı sıra ülkemizde belirlenen döviz kurlarına istinaden değişik gösterdiği de gözlemlenmektedir.  Yurt dışından gelen ürünlerin tamamen Usd ya da Euro para birimine göre ülkeye girmesinin ardından, değişen kurun Termometre sıcaklık ölçer cihazlarının fiyatlarına oldukça etki ettiği görülmüştür.

Şimdi kısaca termometreler yani ısı, sıcaklık ölçer cihazlarının özellikleri ve kullanım alanlarına kısaca göz atmaya çalışalım.

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Çeşitleri

Isı Ölçer Sıcaklık Termometre çeşitleri kullanım alanlarına göre aşağıdaki çeşitlilik ortaya çıkmıştır.

 • Sıcaklık Ölçer Dijital Termometreler.
 • Buzdolabı Termometresi.
 • Gıda Termometreleri.
 • Oda Termometresi.
 • Taşınabilir Termometreler.
 • Wireless Kablosuz Termometre.
 • Mini Termometre.
 • Dijital Termostat Çeşitleri.

Termometre sıcaklık ölçer cihaz çeşitlerini maddeler halinde listeledik. İçlerine sizlere bireysel yada kurumsal anlamda kullanılan yerlere göre ihtiyacınız olan modelleri ürün sayfamızı inceleyerek bulabilirsiniz

Ayrıca diğer çeşitlilik türlerine göre;

 • Alkollü termometre
 • Cıvalı termometre
 • Dijital termometre
 • Gazlı termometre
 • Katı termometre

Olarak farklı termometre çeşitlerine de ulaşabilirsiniz. Termometre sıcaklık ölçer cihazlarının çeşitlilik durumlarını biraz daha açmak gerekirse;

DİJİTAL TERMOMETRE

Dijital termometre vücut sıcaklığını ölçer. Ancak dijital olduğu için uzun zamanda ölçüm sonucunu bildirirler. Ama aralarında en hızlı ölçebilen termometredir.

CIVALI TERMOMETRE

Cıvalı termometre de vücut ısımızı ölçer ancak dijital termometrenin ölçtüğü süreden daha fazla sürede bu işi görmektedir en fazla beş ya da on dakikada ölçer ama dijital termometre ise bir ya da iki dakikada ölçebilir Aynı zamanda vücut termometresi şeklinde de söylenmektedir.

ALKOLLÜ TERMOMETRE

Alkollü termometre bulunduğu asıldığı odanın sıcaklığını ölçer. Duvar ve oda termometresi adını da almaktadır. Termometreler ince cam borudan yapılır. Borunun alt ucu şişkincedir, buraya alkol doldurulur. Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır, sonra ağzı kapatılır. Böylece ısı arttığı zaman tüpün içindeki sıvı genleşir ve yavaş yavaş yükselir. Meteorolojide Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi değişik ölçekler termometrelerde kullanılmaktadır. Termometreler, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığına dayanır. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.

AZOTLU TERMOMETRE

Azotlu termometre ile 1600 dereceye kadar olan sıcaklıklar ölçülebilir. Bunun üstündeki sıcaklıkları ölçmek için pirometrelerden yararlanılır. Bu âletin, sıcaklığı ölçülecek cisme değmesine gerek yoktur, yalnızca cismin ışımasını ölçmesi yeterlidir.

METAL TERMOMETRE

Cıvalı ve alkollü termometrelerin ölçemediği yüksek sıcaklıkları ölçmede kullanılır. Fırın ve fabrikalarda 1600 °C ye kadar olan yüksek sıcaklıkları ölçebilir.

SIVILI TERMOMETRE

Sıvılı termometreler cıva ve renklendirilmiş alkol kullanılarak yapılan termometrelerdir. Termometrelerin ölçüm yapabilecekleri sıcaklık aralıkları vardır. Bu sıcaklık aralığı termometrede kullanılan Sıvının donma ve kaynama sıcaklıkları arasıdır.

GAZLI TERMOMETRE

Gazlar, sıvılara göre, sıvılarda da katı maddelere göre sıcaklığa karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle gazlı termometreler çok hassas sıcaklık ölçümlerinde kullanılır

Isı ölçer termometre çeşitlerinin kısa tanımlarını belirttik. Umarım yazımızın bu bölümü sizlere faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgilere sahip olabilmek için şirketimizi arayarak yeterli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Özellikleri

Termometre, sıcaklığı ölçmek için kullanılan aletdir. Termometre iki sabit nokta arasında kalibre edilir. Bunlar suyun donma noktasıyla kaynama noktasıdır.

Normal atmosfer basıncında (760 mm cıva basıncı) bu iki nokta arasındaki mesafe Celsius termometresinde 100 eşit parçaya bölünür. Bunların her biri bir Centigrad’ı (1 °C) gösterir.

Fahrenheit ölçüsündeyse bu 180 eşit parçaya bölünür. Bunların her biriyse Fahrenheit’i (1 °F) gösterir. Bu ölçümde, suyun donma ve kaynama noktası sırayla 32 °F ve 212 °F olarak belirlenir.

Réaumur ölçümündeyse bu noktalar 0°R ve 80°R olarak isimlendirilir. Ara da 80 parçaya bölünür. Cıva -39 °C’de donduğu için çok düşük sıcaklıkların ölçümü için uygun değildir. Bu tür olanlar donma noktası düşük olan renkli alkolle doldurulmuştur.

Ulaşılabilecek en düşük sıcaklık mutlak sıfır olup, -273,16 °C’dir. Mutlak sıfırdan başlayan bir ölçü de Kelvin’dir, yani -273,16 °C = 0K’dır.

Isı Sıcaklık Ölçer Termometre Diğer Özellikleri

Termometreler esnek maddelerin  özellikle sıvıların  ısı geçişi karşısında genleşmeleridir. Sıcaklıkları birbirinden farklı  iki cisim  birbirine temas ettiğinde sıcaklıkları aynı oluncaya kadar  ısı alışverişi yaparlar. Termometrenin  içinde madde, ölçmek istediğimiz maddeye temas ettiğinde o madde daha sıcaksa ondan enerji  alarak genleşecek, madde daha soğuksa kendisi enerji kaybederek  büzülecektir. Bu değişimi gözlemleyerek  ölçüm yapmak istediğimiz maddenin kaç derece olduğunu belirlemiş oluruz.

Ölçüm prensibi , hassasiyet , ölçüm aralığı , tepki süresi gibi özellikler ile sınıflandırılan  termometreler ;  Günlük sıcaklık ölçümlerinden , endüstrinin bir çok alanında kullanılan ürünlerdir. Özellikle endüstride kullanım alanları arasında ; yüzey sıcaklık ölçümü , malzeme sıcaklık ölçümü , hava ve gaz sıcaklık ölçümü , proses sıcaklıklarının izlenmesi kayıt edilmesi ve kontrol edilmesi , üretim imalat depolama gibi alanların tamamında kullanılan ekipmanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir